Voi Fi Sau Voi Fii

Nu zice fă.
Voi fi sau voi fii. Voi scrie fii cu doi i doar la imperativ afirmativ fii şi la conjunctiv prezent tu să fii tu să nu fii. Cum e corect să spui. Prin urmare corect este întotdeauna să spui pot fi niciodată pot fii. La infinitiv prezent formă de dicţionar şi perfect a fi a fi fost.
De câte ori nu ați avut această dilemă când a fost nevoie să scrieți câte ceva. Voi fi alături de tine mereu nu e așa că e destul de simplu acum că stai să te gândești. şi nu zice. Poţi să fii fir ar sau fi r ar fi mi ar fi ţi ar fi i ar.
La modul indicativ timpul viitor eu voi fi tu vei fi etc eu voi fi fost tu vei fi fost etc. Forma negativă a verbelor poţi fi. Voi fi vei fi verb fi. A fi a fi fost.
Voi scrie întotdeauna o zi zi. Eu voi ducee eu voi mergee eu voi beaa eu voi coborîî noi vom alergaa etc. Verbul a fi se scrie cu doi i la urmatoarele moduri si timpuri in afara cazurilor mentionate anterior. La modul conditional optativ prezent şi perfect eu aş fi tu ai fi el ar fi etc eu aş fi fost tu ai fi fost etc.
Timpul viitor al modului indicativ se construiește cu auxiliarul a voi și infinitivul verbului. Toate intrebarile isi au raspunsurile pe cum se scrie. Dacă am fi dublat litera i la finalul verbelor de grupa a iv a şi ar fi fost corect la viitor eu voi venii atunci de ce nu am păstra aceeaşi regulă şi pentru restul verbelor. La modul imperativ forma negativă persoana a doua singular nu fi obraznic.
în afară de să fii conjunctiv prezent persoana a doua și fii indicativ afirmativ toate formele de. Când verbul a fi este scris greșit. Să nu fii sau să nu fi. Va fi va veni va citi va călători va scrie va cânta va vedea va merge.
Să fii sau să fi. Nu fii rău aş fii fost soția lui dacă mă cerea să fii știut eu ce i poate capul. şi doar cu cratimă. Voi fi vei fi verb fi.
Să fi ştiut să fi fost să fi avut să fi făcut viitor. Voi fi sau voi fii. Va venii sau va veni. Să fii acasă când mă întorc eu de la școală.
Eu tu el ea noi voi ei ele sa fi fost. Pot fi poţi fi să poată fi să poţi fi vei putea fi. Să fii cuminte la grădiniță. Aș fi fericită dacă nu aș fi fost deja rănită viitor forma întâi.
Conditionalul optativ prezent si perfect. As fi as fi fost. Voi folosi doi i doar în zi i lui ei. Infinitiv prezent forma de dictionar si perfect.
în rest pe fi îl voi scrie cu un singur i. Forma corectă a verbului a fi la conjunctiv prezent persoana a doua este să fii cu doi i. Voi fi voi fi fost. Afla mai multe despre acest subiect.
Pot fi condițional prezent și perfect. Nu fi vei fi poţi fi ai fi ai fi fost să fi fost.